Еднодневна екскурзия
Дати :
- 31 август 2024
- 28 септември 2024
Цена : 38 лева
Еднодневна екскурзия
Дати :
Цена : 38 лева
Самоков е разположен между планините Рила, Плана и Ихтиманска Средна гора. В сърцевината му текат водите на река Искър и нейните притоци. Градът се намира на около 60 км от София и на 11 км от курорта Боровец. Близо до града са известните курортни селища Белчин баня, Сапарева баня, Долна баня. Самите названия подсказват,че районът е богат на водни запаси.
Самоков възниква като римското селище, а в началото на XIV век е оформено рударско селище. Миналото на града е свързано с добиването на желязо. По това време ковашките работилници (мадани) с духала и големи чукове (самокови) са движени с водна сила. Оттук идва и името на Самоков.
В града има много храмове с национално значение, най-известен от тях тук е Девическият манастир „Покров на Пресвета Богородица“, който започва своя живот от 1772 година като малко девическо монашеско общежитие.
На външната абсида на манастира е изографисан образът на Св.
Богородица Крилатица – образ, срещан само в западните краища на България. Има го и в Суковския манастир – Западни български покрайнини. Този храм е повлиян от творчеството на тревненския първомайстор Димитър Сергьов. Съществува мнение, че иконите са дело на самоковския зограф Христо Димитров. Освен тях в църквата се пазят интересни икони от самоковската школа .
Църквата „Свети Никола“ни привлича с красивата си архитектура, построена е в по-късен период, 1859 – 1860 г., когато християните получават известни религиозни свободи и самоковци издействат ферман за изграждането й. Те вярвали, че на това място е имало църква още преди падането на града под османска власт. Храмът е осветен тържествено на през 1861 година, на Димитровден, когато градът изгонва гръцкия владика и така храмът символизира решимостта и битката за национална самостоятелност на местните хора.
Митрополитската църква е друга местна ценност. През 1793 година тя е осветена с името „Успение на св. Богородица“, наречена още Митрополитска. Иконите, вложени в прорезите на иконостаса, са дело на „Христоте даскало“ – първозографът Христо Димитров, баща и учител на Димитър и Захари Зограф и на Станислав Доспевски. Този иконостас е първият паметник, ознаменувал раждането на Самоковската художествена
школа. Заедно със строежа за разширението на Митрополитската църква – 1805 г., трябвало да бъде разширен и иконостасът на майстор Андон – дошъл навремето от Света гора Атон. Но разширението извършва дошлият от Солун майстор Атанас Теладур. И така двамата майстори, дошли в различни времена в Самоков, създават с творческа дързост един паметник
на резбарското изкуство, който се превръща в школа за майсторите - резбари от Самоков.
В града ще бъде посетен и уникалният Исторически музей, който пази икони, портрети и много картини ,рисувани от самоковските зографи, между които е и Никола Образописец.
Обяд в Самоков и отпътуване към Двореца „Царска Бистрица“.
Дворецът е построен в годините 1898-1914 от цар Фердинанд и е най- ярката забележителност на курорта Боровец. На броени крачки от него разлива води река Бистрица, чийто извор са ледените езера в подножието на връх Мусала.
Самата сграда повтаря българската архитектура от Възраждането, съчетана с някои европейски стилове. Резбованите тавани, оригиналните чипровски и котленски килими тук се съчетават с виенска мебелировка и кахлени
печки. Красив парк, създаден по времето на Фердинанд, огражда Двореца. Пътешествието ни продължава към Белчин бани и неговия минерален плаж. Ще бъде разгледан китният минерален курорт, сгушен в полите на Рила.
Минералният плаж приема гости до 18.30 часа и билетът е на цена: 20 лв. на човек, като това включва ползването на басейна, както и на шезлонг, чадър и участие във всички забавления- водна пързалка например - приготвени за курортистите. Водата и в басейна, и на душовете е минерална!
В 18.00 групата отпътува за София.