- Тръгване : 15 ноември 2024
- Връщане : 17 ноември 2024
Арбанаси и Велико Търново
От
Времетраене
Вид екскурзия
Повече за екскурзията
Включено/Допълнително заплащане
- Транспорт с лиццензиран автобус
- 2 нощувки
- 2 закуски
- 2 вечери (една от които празнична с жива музика и танци)
- Медицинска застраховка
- Водач от агенцията по време на пътуването
- Туристическа програма
- Разходи от личен характер
- Билети за обекти по програмата
Удобства
План на екскурзията
В 7:00 - отпътуване от Руски паметник и 7:30 от Казичене.
Пътуване по посока Арбанаси, Велико Търново.
Пристигане в Арбанаси и настаняване в хотел “Болярска къща“.
Първото ни посещение ще бъде на Констанцалиевата къща –тя е строена през 17 век и е принадлежала на семейство Констанцалиеви, а сега вече е превърната в музей. Ще видим уредбата на стара болярска къща, която представя бита на красивите къщи от 19 век с множество стаи и скринове с резбовани тавани.
Ще посетим и манастира „Света Богородица“ ,който е създаден по времето на Второто българско царство и има драматична история, наподобяваща националната ни история. Тук най- силно ни впечатлява чудотворната икона на Света Богородица Троеручица- Плачеща, велика изцерителка на всички, които й се помолят искрено. По време на робството тя е скрита в земята, а през 1680 г. сама се открива на хората, като от мястото, където е , се разнася плач. Най-напред е чута от едно овчарче, а после я чуват всички, които идват при нея. И днес иконата лекува, вразумява и поучава всеки,
който се обърне към нея за помощ!
Вечеря в хотела.
Закуска в хотела.
По желание - посещение на манастира „Свети Николай“, хлътнал в зеленината на хълма, той е създаден по времето на Асеневци, по-късно съществува като енорийската църква на Арбанаси, а днес нв неговата територия влизат сградата на манастира „Рождество Христово“ , както и параклисът „Свети Илия“. Много чудотворни икони радват посетителя тук.
Отпътуване за Велико Търново. Разходка от Художествената галерия през Стамболовия мост по ул. „Гурко“, все покрай река Янтра, за да бъдат видени накацалите по хълмовете стари къщи.
Посещение на крепостта Царевец с Балдуиновата кула и на Тронната зала. Разходка сред Самоводската чаршия, за да бъдат посетени малките дюкяни за изработка на дървени и стъклени фигури, на мебели и на бижута, на картини и сувенири.
Посещение на близкия прекрасен храм „Свети Никола“, построен от самия Уста Кольо Фичето, с красив притвор, старинни икони, резбован олтар и кичест двор.
Празнична вечеря с музика и танци.
Нощувка.
Закуска и напускане на хотела.
Отпътуване за Преображенския манастир „Преображение Господне“, един от най-красивите наши манастири, зографисан от самия Захари Зограф. Иконописта в храма е образец, национална величина за сътворяване на изразителна и въздействаща икона. Образите в храма са мерило за красота и художествено майсторство. Храмът на манастира е възстановен от игумена Зотик, а сегашният му вид е създаден от Уста Колю Фичето през 1837г. Изографисан е през 1851г. В манастира намират убежище много от българските революционери през Възраждането.
Отпътуване за София.
Пристигане в София в 19:30.